Panele fotowoltaicznedla domu

Taką instalację fotowoltaiczną wystarczy jedynie zgłosić do zakładu energetycznego w celu podłączenia jej do sieci. Zgodnie z ustawą
dystrybutor energii elektrycznej ma obowiązek włączyć do sieci energetycznej każdą mikroinstalację wytwarzającą zielony prąd.

Dzisiaj już prawie każdy myśli o zakupie paneli fotowoltaicznych oraz o uniezależnieniu się od zewnętrznych dostawców prądu. Zwłaszcza, że ceny energii elektrycznej wzrosły w przeciągu ostatnich dziesięciu lat o 100% i niewątpliwie nadal będą wzrastać.

Promienie słoneczne mogą zostać wykorzystane do produkcji energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne eksploatują Odnawialne Źródła Energii, dzięki czemu ich zastosowanie jest całkowicie ekologiczne. Podczas pracy nie wytwarzają spalin ani innych, zanieczyszczających powietrze substancji.

Instalacje fotowoltaiczne nie generują żadnych kosztów w związku z ich użytkowaniem i są całkowicie bezobsługowe. Zwrot z inwestycji rozpoczyna się
w momencie uruchomienia instalacji.

panele-fotowoltaiczne-1

Twoja własna instalacja

SKORZYSTAJ Z NASZEGO KALKULATORA KORZYŚCI I DOBIERZ MOC INSTALACJI PV DO SWOICH POTRZEB

dom-z-panelami-fotowoltaicznymi
null

Brak kosztów

Nie ponosisz żadnych kosztów związanych
z podłączeniem instalacji do sieci energetycznej

null

Brak pozwoleń

Nie musisz starać się o uzyskanie
jakichkolwiek pozwoleń

null

Minimum formalności

Wystarczy zgłosić taką instalację
do Zakładu Energetycznego

Dobór odpowiedniej mocy

W jaki sposób dobrać odpowiednią moc zestawów fotowoltaicznych?

Zawsze należy pamiętać, aby o dobór mocy jak i pozostałych szczegółów instalacji poprosić firmę z wieloletnim doświadczeniem w branży. Jedynie odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna zagwarantuje całkowite pokrycie zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd i zapewni możliwie najszybszy zwrot z inwestycji. 

Zanim przejdziemy do wyboru odpowiednich paneli fotowoltaicznych należy najpierw określić obecne zapotrzebowanie na energie elektryczną. Na podstawie tej informacji profesjonalni doradcy mogą ustalić wymaganą moc instalacji, która spełni oczekiwania inwestora.

Instalacja fotowoltaiczna, która nie pokrywa w całości zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, mimo to wygeneruje znaczne oszczędności. Nie da się jednak ukryć, że idealnym rozwiązaniem jest produkowanie takiej ilości energii elektrycznej, by mogła zostać zmagazynowana i wykorzystana w okresie zwiększonego zapotrzebowania na prąd.

Przykładowo jeśli płacimy za prąd 200 zł miesięcznie a 1 kwh kosztuje dzisiaj 0,6 zł to łatwo obliczymy, że zużywamy 333,33 kwh miesięcznie czyli 4 000 kwh rocznie. Aby zatem pokryć nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną powinniśmy zastanowić się nad budową instalacji fotowoltaicznej o mocy 4-5 kW.

panele-fotowoltaiczne
montaz-paneli-fotowoltaicznych

Kolejną kwestią jest uzyskanie informacji na temat wymiarów dachu, na którym mają zostać zainstalowane panele słoneczne, jeśli planujemy zbudować instalację fotowoltaiczną na dachu. Możemy wtedy mniej więcej oszacować ile sztuk paneli fotowoltaicznych zmieści się na jego powierzchni.

Dla przykładu jeśli obliczymy, że powierzchnia dachu lub jego części, na której chcielibyśmy mieć panele fotowoltaiczne ma wymiary 7m x 5m to jeśli przyjmiemy, że na 1 kW mocy instalacji potrzebujemy 6,4 m2, okaże się, że na naszym dachu zmieści się w sam raz instalacja o mocy 5 kW.

Podczas wyboru miejsca instalacji paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę zorientowanie dachu względem stron świata, jego wielkość, umiejscowienie okien i kominów oraz ewentualne załamania, które mogą rzucać cień na sporą powierzchnię dachu. Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna będzie prawidłowo działać tylko wtedy, gdy zamontowana zostanie w nasłonecznionym miejscu, gdzie żaden obiekt nie będzie rzucał na nią cienia. W tym celu najczęściej zalecane jest przeprowadzenie montażu na południowej stronie dachu pod kątem około 35 stopni.

Pytania i odpowiedzi

Dowiedz się czym jest fotowoltaika i czym różni się panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego

Na czym polega zjawisko fotowoltaiki?

Fotowoltaika odpowiada za przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną. Promienie padają na powierzchnię ogniw fotowoltaicznych, powodując powstawanie zjawiska fotoelektrycznego, w czasie którego jony dodatnie i ujemne zostają rozdzielone, a następnie skierowane do przeciwległych powierzchni ogniw, wytwarzając w ten sposób napięcie elektryczne.

Fotony opadające na powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego przyczyniają się do przepływu prądu stałego przez obwód. Jego napięcie zależne jest od ilości paneli, a natężenie – od nasłonecznienia. Im większa moc instalacji fotowoltaicznej, tym więcej paneli powinno zostać zamontowanych.

Panele fotowoltaiczne często nazywane są po prostu PV, panelami słonecznymi lub modułami. Ich zadaniem jest produkowanie prądu stałego.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne i polikrystaliczne

Panele fotowoltaiczne dzielone są ze względu na ich rodzaj, na monokrystaliczne i polikrystaliczne. Większą sprawnością wykazują się modele monokrystaliczne, natomiast tańsze są panele polikrystaliczne.

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd stały, dlatego musi ona posiadać inwerter (nazywany również falownikiem), który zamienia prąd stały na prąd zmienny, nadający się do zasilania urządzeń elektrycznych. Za pomocą inwertera, inwestor może monitorować wydajność instalacji.

Czym są panele monokrystaliczne

Panele fotowoltaiczne wykonane z ogniw monokrystalicznych charakteryzują się największą żywotnością i sprawnością, która wynosi minimum 30 lat. Są one znacznie droższe w zakupie, ponieważ ich struktura opiera się na równym ukierunkowaniu kryształu, co z kolei przekłada się na ich wysoką sprawność.

Panele polikrystaliczne

W porównaniu do paneli monokrystalicznych, polikrystaliczne są korzystniejsze w zakupie. Jednak wbrew pozorom różnica w cenie nie jest zbyt duża. Mimo to jest to najczęściej wybierany przez klientów rodzaj paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne a promieniowanie słoneczne

Moc promieniowania słonecznego zależy od pory dnia, pory roku oraz stopnia zachmurzenia. Instalacja fotowoltaiczna charakteryzuje się dużą skutecznością przez cały rok, jednak należy pamiętać, że zimą stopień nasłonecznienia oraz jego ilość, są znacznie mniejsze niż latem. Co w połączeniu ze zwiększonym zapotrzebowaniem na prąd może spowodować niedobór energii i konieczność jej częściowego poboru z sieci.

Nie ma w tym nic złego, ani kosztownego, ponieważ latem, kiedy nasłonecznienie trwa przez wiele godzin i jest przy bardzo intensywne, produkowana jest większa ilość prądu, niż gospodarstwo domowe jest w stanie zużyć. Nie jest to energia wytwarzana na marne, ponieważ jej nadmiar może zostać odsprzedawany lub magazynowany w sieci. Wówczas zimą, kiedy nasłonecznienie jest słabsze, a zapotrzebowanie na prąd wyższe, energia może zostać odebrana przez inwestora. Nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

Różnica między panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi

Panele fotowoltaiczne bardzo często mylone są z kolektorami słonecznymi. Obie instalacje czerpią energię z promieniowania słonecznego, ale też wyglądają podobnie. Jednak na tym kończą się podobieństwa.

Kolektory słoneczne wykorzystują promieniowanie słońca do ogrzania wody użytkowej. Właściwie jest to ich jedyne zastosowanie. Ze względu na nieumiejętność wykorzystania przez instalację promieniowania rozproszonego i zbyt małe nasłonecznienie zimą, jej sprawność w tym czasie bardzo spada. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie bezużyteczna – jeżeli kolektory są w stanie podnieść temperaturę wody nawet do 30-40 stopni, wygeneruje to oszczędności. Kocioł zużyje mniej paliwa do podgrzania częściowo ogrzanej już wody.

Panele fotowoltaiczne wykorzystując energię słoneczną, wytwarzają prąd, który może zostać spożytkowany w dowolny sposób. Najczęściej zasila całe gospodarstwo domowe. Dzięki domowej elektrowni słonecznej działają wszystkie urządzenia elektryczne w budynku.

W odróżnieniu od gorącej wody, prąd elektryczny może być magazynowany i odebrany z sieci w chwili większego zapotrzebowania na energię.

Nasi konsultanci

Wybierz region, z którego pochodzisz i skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów w dziedzinie Fotowoltaiki i Pomp ciepła.

Skontaktuj się z nami

    Wypełnij poniższe pola, a my przygotujemy najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb ofertę na realizację instalacji: