Inwestycja w panele fotowoltaiczne jedna z najlepszych inwestycji na rynku

Załóżmy, że chcemy zainwestować w panele fotowoltaiczne. Jak długo będziemy musieli czekać aż zwróci nam się taka inwestycja? Czy kiedykolwiek na niej zarobimy? A może lepiej zainwestować pieniądze w zupełnie coś innego?

Poniżej pokazujemy, że inwestycja w fotowoltaikę to w tej chwili jedna z najlepszych możliwych inwestycji. Zwraca się nawet w 7-8 lat i jest to całkowicie bezpieczna inwestycja.

Sprawdźmy to na poniższym przykładzie:

Zakładamy, że:

– Roczne zużywamy około 4 100 kilowatogodzin prądu (340 kWh miesięcznie), co przekłada się na rachunek 2 800 zł rocznie.

– Koszt 1 kWh prądu wynosi obecnie 0,60 zł.

– Zainwestujemy w elektrownię słoneczną trójfazową 5 KW – 24 000 zł brutto, która pokryje w 100% nasze roczne zapotrzebowanie na prąd.
– Roczna produkcja prądu przez elektrownię słoneczną 5 KW wynosi około 4 800 kilowatogodzin.
– Zakładamy, że w ciągu dnia (na bieżąco) zużyjemy tylko 35% naszej produkcji, gdyż przez większą część dnia nie przebywamy w domu (praca, szkoła, wakacje).
– 65% energii elektrycznej wykorzystamy dopiero po powrocie do domu (wieczorem, w weekendy, w święta). W związku z tym, w momencie gdy nie zużywamy prądu z fotowoltaiki na bieżąco instalacja fotowoltaiczna przesyła go do sieci energetycznej. Tam zostaje dla nas zmagazynowany i możemy z niego skorzystać
w 80% (energetyka pobiera opłatę przesyłową w wysokości 0,2 kWh z każdej zmagazynowanej kWh).

W związku z tym przy zużyciu 4100 kwh prądu zapłacilibyśmy za niego 2 800 zł rocznie czyli 233 zł miesięcznie.

Mając własny system paneli słonecznych zyskamy:

4800 kWh x 0,60 zł kWh = 2 880,00 zł oszczędności rocznie

Policzmy ile zyskamy:
24 000 zł koszt instalacji 5 Kw : 2 880 zł roczna oszczędność = 8 lat

Jeżeli założymy, że cena prądu nie zmieni się w ciągu najbliższych 10 lat wyliczyliśmy, że inwestycja w fotowoltaikę zwróci się nam w ciągu 8 lat.

Warto jednak zauważyć, że począwszy od 2000 roku cena prądu w Polsce wzrosła o niemal 100%. Mając własną elektrownię słoneczną na szczęście nie musimy się o to martwić. A im droższy będzie prąd, tym szybciej zwróci się nasza inwestycja.

Rentowność na poziomie około 13% czyni fotowoltaikę jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji w kategoriach lokowania oszczędności. Ciężko będzie znaleźć lepszą lub choćby porównywalną stopę zwrotu gdziekolwiek indziej. Pamiętajmy również, że żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi około 35 lat. Będziemy więc mieć swój własny prąd przez wiele lat.