Rosnące ceny prądu (w ostatnich latach średnio o 5% rocznie) oraz przystępne ceny paneli fotowoltaicznych spowodowały, że inwestycja w fotowoltaikę staje się coraz efektywniejszym sposobem na zniwelowanie kosztów zużycia energii elektrycznej dla przedsiębiorstw, w których zapotrzebowanie na prąd jest wielokrotnie większe niż w przypadku domostw jednorodzinnych.

Wiąże się to nieraz z bardzo wysokimi rachunkami za energię, przez co mocno wzrastają koszty utrzymania całego przedsiębiorstwa. Dlatego coraz więcej właścicieli firm szuka inwestycji, które w znacznym stopniu ograniczą te koszty i tym samym decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych.

Poprzez inwestycję w fotowoltaikę przedsiębiorstwo:

  • znacząco zmniejsza koszty zużycia energii elektrycznej
  • uniezależnia się od rosnących cen prądu
  • wprowadza innowacyjne rozwiązania
  • amortyzuje sprzęt instalacji fotowoltaicznej na poziomie 10% rocznie
  • przyczynia się do ochrony środowiska
  • podejmuje działania wizerunkowe

Z racji dosyć sporych wydatków na prąd w Twojej firmie potrzebujesz odpowiednio dużych oszczędności. Dlatego koniecznie przeglądnij naszą ofertę. Znajdziesz w niej instalacje fotowoltaiczne o mocy do 80 kW.

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Każda, nawet najmniejsza firma, to niezbędne do pracy urządzenia, które do działania potrzebują energii elektrycznej. Generuje to spore koszty, które można znacząco zmniejszyć, decydując się na takie rozwiązania, jak fotowoltaika dla firm. Według analiz Instytutu Energii Odnawialnej ceny prądu mogą w 2043 roku być wyższe nawet o 40%. Fotowoltaika dla firm oraz korzystne zmiany w prawie pozwalają na uniezależnienie się od wzrostu cen prądu i działania na rzecz poprawienia stanu środowiska naturalnego.

Jeśli Twoja firma ma niezagospodarowany teren wokół swojej siedziby lub miejsce na dachu, warto rozważyć instalację fotowoltaiczną, która od momentu montażu paneli PV zaczyna generować zwrot kosztów inwestycji i oszczędności na przyszłość. Prąd produkowany jest dzięki tzw. efektowi fotowoltaicznemu, czyli powstawaniu w półprzewodniku siły elektromotorycznej. Tym samym energia słoneczna zostaje zamieniona na prąd stały, a ten z kolei w inwerterze, czyli falowniku, zostaje przekształcony w prąd zmienny o parametrach zgodnych z siecią publiczną i można z niego swobodnie korzystać z całym przedsiębiorstwie.

Instalacja fotowoltaiczna zostaje wpięta do instalacji elektrycznej przed licznikiem patrząc od strony budynku. Pozwala to na wykorzystywanie w firmie w pierwszej kolejności prądu produkowanego na bieżąco przez panele fotowoltaiczne. Jego nadwyżki zostają przesłane natomiast do zakładu energetycznego, gdzie zostają zmagazynowane do wykorzystania w razie potrzeby w ciągu 365 dni.

Dlaczego warto zdecydować się na instalacje fotowoltaiczne?

Fotowoltaika dla firm, a nawet dla osób prywatnych to obecnie najkorzystniejsze rozwiązanie kryzysów energetycznych, które prawdopodobnie czekają nas w najbliższej przyszłości. Ceny energii węgla rosną z roku na rok i będą coraz wyższe ze względu na wzrost kosztów paliwa tradycyjnego, jakim przez lata był węgiel oraz kosztów emisji CO2 do atmosfery, która dodatkowo ma wyjątkowo szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Z kolei odejście od paliw tradycyjnych wymaga ogromnych nakładów na energetykę węglową, gazową, jądrową lub OZE, które finalnie najmocniej odbiją się na indywidualnych klientach i niedużych firmach.

Widząc konieczność kompleksowych zmian w gospodarce energetycznej, kolejne państwa decydują się na wsparcie inwestycji w fotowoltaikę, zarówno w przypadku klientów indywidualnych, jak i firm. W I kwartale 2019 roku Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że mniejsze firmy będą mogły dołączyć do grona prosumentów. Tym samym nie tylko będą obniżać rachunki za prąd zużywany codziennie w firmie, ale także po przyłączeniu się do sieci dystrybucyjnych, sprzedawać jego nadwyżki.

Do tej pory prosumentami mogły być jedynie osoby prywatne. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce rozszerzyć tę kategorię na firmy i jednostki samorządu terytorialnego. Stosowna nowelizacja ustawy OZE została już zatwierdzona przez Radę Ministrów.

Nadwyżki prądu, które zostaną zmagazynowane w zakładzie energetycznym, mogą zostać wykorzystane w ciągu 365 dni zgodnie z tzw. systemem opustów. Firma na swoje potrzeby może wykorzystać 0,7 lub 0,8 kWh, a pozostała część energii zostaje zatrzymana przez zakład energetyczny jako tzw. opłata przesyłowa. Jest to jedyna opłata związana z produkcją prądu przez instalacje fotowoltaiczne. Prąd wykorzystywany na bieżąco nie jest obciążony żadnymi dodatkowymi kosztami.

Fotowoltaika dla firm jest również opłacalna ze względu na niższe ceny paneli. Obniżka spowodowana rozwojem technologicznym i zniesieniem cła na panele fotowoltaiczne produkowane w Chinach pozwala na zwrot w inwestycję w ciągu 6-10 lat. Zgodnie z szacunkami ekspertów, elektrownia fotowoltaiczna o mocy 50 kWh daje w ciągu 20 lat oszczędności na rachunkach za prąd w wysokości. ok. miliona złotych.

Panele mają na ogół gwarancję pracy przez ponad 25 lat, a ich działanie nie wymaga żadnej obsługi od momentu zamontowania instalacji fotowoltaicznej. Możliwe są obecnie także opcje leasingowania fotowoltaiki, które nie wymagają angażowania środków własnych firmy i spłacają się dzięki oszczędnościom na energii. Fotowoltaika dla firm w opcji leasingowej pozwala także na wpisanie jej w koszty działalności firmy, co jednocześnie obniża podatek dochodowy przedsiębiorstwa.

Fotowoltaika dla firm – dotacje

Mikro, małe i średnie firmy decydujące się na inwestycję w panele fotowoltaiczne mogą także obecnie liczyć na wsparcie finansowe i dotacje, które pozwalają jeszcze szybciej uzyskać zwrot poniesionych kosztów. Dotacje dla przedsiębiorstw związane z inwestycjami w ekologiczne technologie pozwalające na pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych przewidziane zostały w Programach Regionalnych w poszczególnych województwach, w programie Inteligentny Rozwój oraz Polska Wschodnia. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapowiada także zrównanie podatku VAT dla firm na instalacje fotowoltaiczne do 8%, podobnie jak w przypadku osób indywidualnych. Obecnie podatek VAT na fotowoltaikę dla firm wynosi 23%.

Jak zdecydować się na firmę montującą instalacje fotowoltaiczne?

Jeśli podjęli Państwo decyzję o inwestycji w panele fotowoltaiczne dla swojej firmy, warto wybrać sprawdzone już od lat przedsiębiorstwa specjalizujące się w tego typu usługach. PGreen energy działa na rynku instalacji fotowoltaicznych od 2008 roku, kiedy kolektory słoneczne były jeszcze uznawane za dobra luksusowe. Wyspecjalizowaliśmy się nie tylko w sprzedaży paneli fotowoltaicznych oraz innych podzespołów niezbędnych do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, ale także w kompleksowych budowach elektrowni fotowoltaicznych. Zakup podzespołów i instalacja poprzedzone są analizą pozwalającą na ocenę, jaka ilość prądu zużywana jest na potrzeby firmy. Stosownie do niej dobieramy instalację o odpowiedniej mocy pozyskiwania prądu. Doradzamy także naszym klientom w kwestiach pozyskania dotacji na inwestycje przyjazne środowisku, szkolimy pracowników firm w obsłudze elektrowni słonecznych, a finalnie – podłączamy je do zakładu energetycznego. Indywidualne podejście do każdego zlecenia, doświadczenie i gwarancja, jaką objętą są nasze produkty i usługi powodują, że nasza oferta cieszy się uznaniem wśród klientów w całej Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z jej szczegółami.

Nasi konsultanci

Wybierz region, z którego pochodzisz i skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów w dziedzinie Fotowoltaiki i Pomp ciepła.

Skontaktuj się z nami

    Wypełnij poniższe pola, a my przygotujemy najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb ofertę na realizację instalacji: